Am cunoscut cândva, un om care mi-a spus că am trecut prin prea multe, și că, dacă ar fi avut curaj să vină la mine de când m-a văzut prima dată, nu aș mai fi fost nevoită să trec prin atâtea greutăți si, poate că aș fi fost mult mai disponibilă emoțional, mai iubitoare cu el. I-am spus că, poate are dreptate, însă nu-mi pare rău ca am trecut prin viața.
Mi-a spus că, cu el, n-am să mai trec prin nimic dureros, m-a asigurat că, n-am să mai sufăr, dacă reușesc să-mi deschid sufletul către el. Mi-a spus că, am să mă conving că el nu mă va trata urât niciodată, ca n-am să fiu jignită și nici nu mă va răni sentimental.
O perioada lungă de timp, așa a și fost, m-a tratat ca pe o prințesă, mi-a vorbit frumos, nu m-a supărat cu nimic, nu m-a jignit, până la un moment dat, când toate acestea si-au făcut apariția treptat. A început cu o glumă, apoi cu un cuvânt urât, cu certuri în care nu mai exista limită de respect, cu acuzații nefondate, urmate de atacuri de panică, cu lipsa atenției, urmată de jigniri, cu lipsa empatiei.
Cred că am fost puțin nebună să pot ierta, gândindu-mă că și eu am greșit. Nu e vina lui că, eu am acceptat, crezând că, astfel îmi “plătesc” geșelile. Dar nu, nu așa se plătesc greșelile, nu așa reparăm, nu așa iubim, nu așa reușim să ne reunim cu cealaltă persoană.
S-a întâmplat ca, de cele mai multe ori, fiecare să tragem separat pentru a mai salva această relație, niciodată simultan, niciodată cu aceeași forță și dorință.
Când totul ajunge la final și nimic nu mai rămâne de făcut, după atâtea încercări eșuate de a reconstrui ceva dărâmat, singurul lucru pe care îl poti face, este să te resemnezi, să accepți că, nu sunteți unul pentru celălalt.
Poate că eu sau poate că el, sau poate noi împreună nu a fost să fim mai mult. Poate că, deși eu am reușit să-mi deschid sufletul, el n-a reușit să ierte, poate că, eu m-am schimbat și el a crezut că e suficient atât. Poate că, el a vrut ce eu nu puteam oferi, poate că, eu am în minte o altfel de imagine a lui și, de fapt, n-am acceptat ce el era. Poate că, modurile noastre de a împărtășii sentimente nu s-au putut contopi, pentru a forma un întreg, iar asta e ok.
Pentru el,
Cu drag, ea.

Comentarii
Trimiteți un comentariu