Judecata

Se spune ca, raul tau este binele altuia.


Ma uitam la filme si vedeam cat de dur e sa te lasi judecat doar pentru fapte, nu intelegeam de ce autorul nu simplifica  scenele prin a lasa personajele sa vorbeasca deschis. Mi-am dat seama ca pana si filmele sunt inspirate din realitate, chiar daca eu nu trecusem prin experienta asta, si ca actiunile tale realizate intr-un moment de luciditate, cunoscand unele adevaruri, o sa le intelegi doar tu.
Eu nu mai simt nimic. Am doar urme de ura si unele de regret. Doare si atat. Nu ma mai simt datoare fata de nimeni. Am facut si am impresia ca am sa mai fac lucruri care sa-i ajute pe ceilalti. Nu am facut nimic pentru mine, ai putea sa ma calci in picioare foarte usor, n-as avea putere sa spun nimic, nu as avea ce. Oricum am fost mereu criticata din exterior, stiu, dar motivele pentru care am ales si am facut anumite lucruri nu le stie nimeni. Sunt mereu prinsa undeva la mijloc si aleg sa suport tot ce se intampla pentru ca ceilalti sa fie la fel de bine in continuare.
Se spune ca, raul tau este binele altuia. Merg inainte gandindu-ma ca, acolo, undeva in lume, cuiva, i-am facut un bine.

Comentarii