Vorbim despre o societate stricată

      Vorbim despre o societate stricată al cărei comportament dăunează celor care-și doresc o viață. Nu sunt chiar o credincioasă, însă am ajuns să înțeleg cele 10 porunci. Dacă nu le puteți respecta, că-s prea multe, probabil, măcar țineți cont că voi ați creat-o pe cea de-a 11-a "Vezi-ți de viața ta" nu ești perfect, nimeni nu este și nu va fi. 


      Nu-ți schimba natura de a fi om, chiar dacă cineva iți face rău, nu te pierde printre “fiare”. Ia-ți doar măsuri de siguranță și invață să ierți. Nu-ți face griji despre reputația ta, ci mai mult îngrijorează-te de conștiință. Deoarece, conștiința este ceea ce ești tu, iar reputația e ceea ce spun ceilalți despre tine și asta nu e problema ta. Bucurați-vă de valurile mării care alunecă la picioarele voastre, de ploile de vară, de familie, de reușite. 
      Trăim într-o lume în care bărbații își părăsesc nevestele pentru dorințe sexuale, se destramă familii, iar familia este un templu care nu merita niciodată dărmat, într-o lume in care fetițele de 13-14 ani umblă prin cluburi și își vând corpul pentru o masă bună într-un club sau un cocktail. 
      Trăim într-o lume în care copiii au ajuns să-și bată părinții, să-i scuipe, să-i batjocorească pe la colțuri de stradă, și pentru ce? Pentru că le-au dat viață? Trăim timpurile în care s-a pierdut bunul simț, timpurile în care nu mai suntem oameni, timpuri în care frați/surori se judeca în tribunale pentru averi. Suntem atrași de rău si ne dorim să facem rău. Nu mai avem modele reale de valori morale. 
       Încercați cât mai des să nu mai judecați, gândiți înainte să acționați și respectați orice "șarpe" care calcă pe pământ numindu-se "om" pentru că, la un moment dat ar putea să realizeze și el că-ți acordă mai mult timp ție decât propriei existențe.

Comentarii