Am învățat

Am invatat mama, ca daca tu nu ai incredere in mine, nici altii nu vor avea si la randul meu nici eu.



Am invatat ca, desi sustii ca ma iubesti, ca faci totul pentru noi, ca-mi vrei binele nu-mi esti si nu stiu daca-mi vei fi aproape vreodata. Nu cred ca vei trece cu mine prin ce trec eu, nu cred ca ma vei intelege si nu cred ca ma vei cunoaste cu adevarat vreodata.
Am invatat de la tine, mama, cum sa fiu mama si nu voi fi ca tine, mai ales daca voi ajunge sa fiu mama unei fete.
Am invatat de la tine, mama, sa fac ceea ce-mi doresc si sa-mi traiesc viata in acelasi timp, tocmai pentru ca tu n-ai stiut sa o traiesti pe-a ta.
Am invatat de la tine, mama, sa respect oamenii care m-au respectat si care m-au ajutat in trecut, tocmai pentru ca tu I-ai uitat pe unii dintre ei si m-ai facut si pe mine sa-i uit.
Am invatat de la tine, mama, ca atunci cand imi voi crea o familie sa fiu o familie. Pentru ca tu n-ai stiut sa o reunesti pe-a noastra.
Am invatat si de la tine, tata, sa fiu buna, calma si sa vorbesc, inainte de toate cu oamenii, tocmai pentru ca tu preferai sa te descarci prin agresiuni.
Am invatat de la tine, tata, sa fiu puternica pentru ca asa esti tu in fata noastra, a copiilor tai.
Am invatat de la tine, tata, ca oricat de mult as vrea sa pastrez unele persoane in viata mea, ele vor pleca, la fel cum probabil vei face si tu daca alegi sa ne lasi pe noi.
Am invatat de la tine, tata, sa fiu rece pentru ca asa erai tu odata.
Am invatat de la tine, tata, ce inseamna responsabilitati de care tu uitai.
Am invatat de la tine, tata, sa iert, sa uit asa cum m-ai iertat tu pe mine si cum uitai ca eu sunt inca fata ta.
Am invatat de la voi, amandoi ca voi ramane singura de fiecare data cand voi avea cea mai mare nevoie, pentru ca asa m-ati lasat de fiecare data.
Am invatat de la voi, parinti, sa-mi asum responsabilitati mai mari decat varsta mea.
Am invatat de la voi sa-mi castig proprii bani, asa cum am putut eu, sa nu mai trebuiasca sa va incarc pe voi.
Am invatat sa traiesc cu durerea, zilnic, sa-mi astern un zambet pe buze si sa merg mai departe.
Am invatat sa nu uit de unde am plecat, niciodata, chiar daca ceilalti uita.
Am invatat de la voi sa comunic, ca e cel mai important lucru in societate, pentru ca voi nu mai stiti sa faceti asta.
Am invatat de la voi sa fiu eu, diferita de restul lumii, diferita de voi, buna, cuminte si am sa raman asa cat voi putea.
Și în final am învățat să nu judec pe nimeni, nici măcar pe voi, am învățat să înfrunt realitatea, să-mi trăiesc sentimentele ca să-mi dea pace, să pot merge mai departe fără regrete, pentru că ce nu trăiești când simți nu văd cum ai trăi după.

Comentarii