N-am să-ți spun, femeie, să pleci, să-l uiți, să mergi mai departe, să nu-l mai cauți.
N-am să-ți scriu și eu ce-ți spun toți, ce scriu toți și ce te lasă ei să crezi.
Am să-ți scriu, femeie, să lupti până la capăt pentru ceea ce-ți dorești, indiferent că e vorba de un el, de familie, de cariera. Tu poți!
Am să-ți scriu, eu, că nu pierzi, ci doar câștigi, fie chiar și experieță. Nu vei învăța decât din ceea ce trăiești, nu din povești.
Am să-ți scriu, femeie, să fii puternică și să nu încetezi să iubești. Să nu-l lași, să nu pleci, să nu te sperii, să fugi. Să lupți cu tine în primul rând, apoi cu el. Să-ți accepți sentimentele la intensitatea cu care le simți. Să devii atât de demnă și de mândră de tine încât să nu-ți fie frică de nimic, să nu-ți fie frică să pierzi dar nici să nu-ți fie frică să lupți până la epuizare. Însă nu-ți lua niciodată lumea în cap, nu judeca și nu privi pe nimeni de sus.
Să nu-ți fie teamă, femeie, de noi începuturi, de oameni noi, de amintiri noi, de experiențe de viață. Învață și luptă, femeie!
Am să-ți scriu, femeie, am să te încurajez să treci prin toate astea și încă cât mai multe.
Am să-ți scriu, femeie, să te ridici de fiecare dată când cazi, așa cum poți tu, cât de greu ar fi.
Am să-ți scriu, femeie, să nu iei în seamă lumea, să nu asculți jignirile precum că ești jalnică, patetică, copilă, deprimantă. Ia-ți cât timp ai nevoie să te refaci psihic, moral și fizic. Iar dacă va fi nevoie să mori, mori, dar revino întotdeuna mai prosperă.
Respectă-te, iubește-te, îngrijește-te, acceptă-te și acceptă-ne!

Comentarii
Trimiteți un comentariu