Am trimis mesaje la care nu aștept răspunsuri. Am scris și am trimis mesaje fără să aștept neapărat să mi se răspundă înapoi.
M-am educat să spun ce simt fără să aștept să mi se răspundă le fel, să ajut fără să mi se întoarcă favorul.
M-am educat să fiu puternică și sinceră, să mă ridic singură de jos, să-mi expun sentimentele în fața unor oameni care aveau nevoie de asta mai mult decât mine.
În funcție de cum mi-au părut a fi oamenii am ales ca unora dintre ei să le ofer încrederea și să văd cum o tratează. Cum era de așteptat majoritatea au lăsat-o la pământ și au călcat-o în picioare. Doar câțiva au fost cei care au susținut-o și o fac și azi.
Altora am ales să nu le dau nimic, i-am lăsat să lupte și să-și câștige un loc în viața mea. Chiar și așa s-a întâmplat la fel. Nu a contat cât de mult i-am sprijinit, cât am iertat și cât am trecut cu vederea.
Unii oameni nu apreciază eforturile și nu-și dau seama de ceea ce au sau ce pot avea doar cu un simplu gest. Alții apreciază prea mult și-și pierd personalitatea și orgoliul pe drum. Se pierd pe ei și uită să se iubească, renunță la a mai fi “ei” și devin marionete pentru oameni incapabili să ofere minimum de respect. Există și cei care reușesc să facă diferențe între oameni și să-i trateze cum merită. Însă și aceștia se împart în două categorii, răzbunători și pacifiști. Cei dintâi, aleg să se răzbune când se înșeală în privința oamenilor, iar ceilalți, își transformă energiile negative în acțiuni care să-i ajute să evolueze.
Mi-am construit caracterul să lupt pentru ceea ce vreau și ce cred că mi se potrivește până la epuizare, doar așa mi-am liniștit conștiința. Oricâte momente de slăbiciune aveam și nu credeam că mai pot, am continuat să lupt și am mers înainte, indiferent de cât de greu mi-a fost!

Comentarii
Trimiteți un comentariu