Și dacă are să-ți vină vreodată să pleci, pleacă și du-te departe dacă e nevoie, du-te și regăsește-te pe tine, ia-ți cât timp îți trebuie și revino la ceea ce știi că ești.
Și dacă are să-ți
spună lumea să te întorci, nu îi asculta, nu te încrede în ei, că tu știi cel
mai bine ce ai de rezolvat.
Și dacă ți se va
întâmpla să fii singur, bucură-te din toată inima de singurătatea asta, pentru
că e cea mai sănătoasă.
Și dacă lumea ar
vrea să-ți fie alături are să-ți accepte singurătatea și nebunia ce o porți cu
tine, lasă-i, dacă nu, lasă-i să fugă cât îi țin picioarele.
Și dacă vrei să
vorbești, vorbește, nu lăsa să treacă timp, pentru că timpul nu se mai întoarce
și nici șansele nu ți se vor mai întoarce. Cu cât trece timpul cu atât nu vei
mai simți nevoia să vorbești și va fi totul degeaba.
Și dacă lumea
vrea să te oprești, nu o face, vorbește și fii împăcat cu tine că ai spus ce
aveai de spus, apoi poți pleca mai departe.
Și dacă vei dori
să taci, taci și nu scoate un cuvânt, nu te forța și nu le spune ce vor să
audă, doar pentru că așa consideră ei că e “normal”. Nu fi ceea ce nu poți sau
ce vor ei să fii!
Și dacă îți vor
spune să le vorbești și nu mai ai nimic să le spui , pleacă sau rămâi tăcută și
ascultă-le cuvintele. Alea mai frumoase sau mai urâte și lasă-i să și le
consume, în final, vor rămâne și ei tăcuți.
Și dacă are să-ți
fie greu în viața asta, luptă în orice fel poți. Când nu mai poți așează-te și
consumă-ți durerea. Plângi, țipă, sparge, lovește, rămâi calm, apoi ridică-te
în picioare și mergi mai departe în felul tău.
Și dacă ei vor
să-ți fie alături, vor fi, indiferent dacă îi vei lăsa să fie sau nu, ei vor
fi.
Și dacă are să-ți
fie prea multă fericirea, împarte-o și cu ceilalți, poart-o în jurul tău și
dă-le speranța de mai bine.
Și dacă lumea are
să se uite urât, zâmbește-le și lor.

Comentarii
Trimiteți un comentariu