Astăzi te înțeleg

Azi am înțeles tot ce mi-ai spus acum un an și mi-am dat seama că, involuntar, mi-am schimbat viața încă de atunci.


Mi-ai spus ca “toți purtăm măști și eu nu sunt o excepție”, nici eu nu sunt, și da, ai dreptate.
Mi-ai spus că ești “un om asumat” astăzi și eu sunt, pentru că mi-am dat seama că îmi asum toate acțiunile, alegerile, vorbele și nu mai regret nimic.
Mi-ai spus “toți ne imaginăm că avem timp, este singurul lucru pe care nu îl avem” azi am înțeles de ce îl trăiești la intensitate maximă și ai dreptate.
Mi-ai spus “învață să trăiești cu lucrurile rele din viața ta și să râzi de ele” am făcut asta inconștient și acum înțeleg de ce încă sunt în picioare.
Mi-ai spus “chiar cred că ești suficient de inteligentă încât să ai o viață fericită”, mulțumesc, azi cred că ai avut dreptate.
Mi-ai spus “Măi fată, fii mai fericită, e gratis. Bucură-te de lucrurile mici altfel nu vei știi să le apreciezi pe cele mărețe” și am început să mă bucur de momente, de oameni, de locuri, de peisaje, chiar și de probleme.
Mi-ai spus “sunt convins că ai multe calități, dar ești modestă” încă nu știu câte calități am, dar să fii sigur că sunt modestă.
Mi-ai spus că “oamenii adoră slăbiciunile și eu prefer să nu arăt că am vreuna” astăzi mi-am dat seama de câteva dintre ele, eu însă, mai am de lucru la ale mele.
Mi-ai spus “mi-e rușine că trăiesc vremurile astea în care adevăratele valori sunt blurate de mizerii superficiale” te-am aprobat încă de atunci și îmi dau seama că e din ce în ce mai rău.
Mi-ai spus “o să fiu zidul tău” și ai fost în unele momente și am învățat și eu să fiu zidul tău și al altora, doar că, la un moment dat în ziduri se mai aruncă cu pietre și niciunul din noi nu a scăpat ușor.
Mi-ai spus, destul de recent, “n-am mai râs la telefon de ceva timp” și am înțeles multe, mi-ai confirmat acel “îmi place de tine, mă simt bine cu tine”, acel “ești tare nebună”, chiar și acel “te tachinez și eu”.
Mi-ai spus lucruri pe care astăzi le înțeleg, de care mă folosesc și pe care le urmez. Îți mulțumesc, “zidul” meu!

Comentarii