Mi-e groază de
noi.
Mi-e groază că
mulți dintre voi încă nu știți în ce situație suntem.
Mi-e groază că
voi încă vă gândiți la bani, când cel mai important lucru acum, e ca apropiații
voștri să fie bine, voi să fi-ți bine. Mi-e groază că nu
vă gândiți că așa mai puteți avea timp să vă bucurați alături de ei și de alte
momente frumoase.
Mi-e groază că nu
înțelegeți ce înseamnă să vă expuneți pe voi și pe ceilalți la ceva ce nu
puteți vedea, simți sau mirosi.
Mi-e groază că nu
puteți vedea un bine în situația de față, că nu profitați de ea în orice fel
puteți.
Mi-e groază că vă
plângeți că nu puteți sta în casă când aveți cam tot ce vă trebuie și chiar mai
mult.
Mi-e groază că nu
vă gândiți decât la voi, atât de egoiști sunteți.
Mi-e groază de
cei ce au apropiați în spitale și nu știu dacă se vor mai întoarce acasă.
Mi-e groază să
știu că poate unii dintre ei nu i-au mai putut îmbrățișa pe cei ce au plecat
dintre noi.
Mi-e groază să vă
spun, dar lucruri de acest gen se pot întâmpla oricând, iar voi încă sunteți
egoiști și flămânzi, încă visați bani și lucruri materiale.
Mi-e groază că,
noi, tineretul, nu știm să inspirăm lumea și s-o îndreptăm spre bine, că nu
empatizăm, că nu vrem să vedem adevăruri ascunse sub măști.
Mi-e groază că
una vorbim și alta facem, când putem să acționăm așa cum credem de cuviință,
fără teamă.
Mi-e groază că nu
ne mai iubim între noi, nu reacționăm la răul provocat de alții și ne învinuim
între noi pentru nimic.
Mi-e groază că
trăiesc aceste vremuri, înconjurată de astfel de
oameni.
Mi-e groază că
sunt din ce în ce mai puțini oameni care au valori morale mai mari decât
valoarea banilor.
Mi-e groază să
știu că, voi, români, puteți fi atât de indiferenți.
Mi-e groază să vă văd postările care nu vă definesc sub nicio
formă.
Mi-e groază să vă
mai descopăr fețe după fețe, să vă dau jos mască după mască! Fi-ți cine
sunteți, treziți-vă!
Opriți-vă din a vă purta ca și cum ați mai avea o viață!
#stămîncasă
#haisăfimuniți #români

Comentarii
Trimiteți un comentariu